View Single Post
Old 25-06-2008, 16:52   #25
arwen
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 24
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Stejně jako ludia i já vyjadřuju svůj názor. Cvičitelnost je především otázkou genetiky, to si buď jistá.
Pokud ti pes např. přirozeně aportuje (má vlohu pro aport geneticky podmíněnou) nemusíš vymýšlet různé fígle, jak ho daný cvik naučit. Těch nemnoho čsv, kteří tuto vlohu mají jí nesou zásluhou krve něměckého ovčáka. V žilách našich psů koluje stále okolo 30% vlčí krve a ta musí mít na celkovou cvičitelnost psa stále vliv.
Při bonitacích se objevují zvířata, která mají reakci na střelbu, často tento fakt koresponduje s tím samým problémem u rodičů. Problémem čsv při obarnách bývá nápřah atd. To všechno jsou "vlastnosti" geneticky do značné míry ovlivněné.
Daniela, pokiaľ nebudeš genetické predispozície u pracovného plemena v chove rozvíjať a upevňovať a na druhej strane potláčať tie nežiadúce, tak ti budú na nič..

Tvrdíš, že pri bonitáciách sa objavujú zvieratá, ktoré majú reakciu na streľbu a často tento fakt korešponduje s rovnakým problémom u rodičov? Potom ako je možné, že sa na týchto rodičoch vôbec chovalo?

Čo sa týka náprahu pri obrane, s tým mám presne opačnú skusenosť. V porovnaní s NO je ČSV odolnejší a navyše má neporovnateľne vyšší prah citlivosti ako ovčiak. To mám odskúšané nie len pri obrane.
arwen jest offline   Reply With Quote