Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Adopcje

Adopcje Psy szukające nowego domu: rasowe wilczaki, ale i "wilczakopodobne" psy z polskich schronisk....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-03-2006, 14:22   #1
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default Smutne powitanie wiosny - Buck de New Flame...

Nie zawsze jest dobrze, nie zawsze jest milo... W niektorych rasach mamy wlasne krajowe piekielka... I wsrod wilczakow niejedno z nas zna opowiesci z serii 'horrorki'...
Na dworze wiosna, przygrzewa sloneczko, wiec temat jest troche nie na miejscu... bo smutny. Ale wydaje mi sie, ze temat wart jest poruszenia, a pies o ktorym mowa jako ofiara ludzi, ktorzy powini byc za niego odpowiedzialni, wart jest poswiecenia mu tego tematu.... Ku pamieci....

Cztery lata temu, 08 lipca, w belgijskiej hodowli 'de New Flame' przyszlo na swiat 7 szczeniaczkow. Byly wsrod nich dwa pieski - Buck i Barlik. Kilka tygodni pozniej przyszedl czas, by male powedrowaly do nowych wlascicieli. I tu hodowca zlamal pierwsza zasade "nigdy nie sprzedawac rodzenstwa niedoswiadczonym wlascicielom". Bracia trafili w rece delikatnej kobiety - Yasminy. Gdyby nie to, ze psami opiekowal sie takze jej przyjaciel to pewnie nie bylaby w stanie poradzic sobie nawet z jednym CzW...

Pierwsze niepokojace informacje zaczely docierac po spotkaniach wlascicieli CzW - ze psy sa kompletnie niezsocjalizowane, kompletnie niewychowane i problematyczne. Probowali doradzic, ze psy powinny udac sie na szkolenie, ale niestety podejscie "na Zachodzie" jest w wielu wypadkach odmienne do tego, co znamy u nas, czy w Czechach lub Slowacji. To bylo kolejnym bledem: wilczakow nie mozna traktowac jak wilkow. Jesli ktos chce psy wychowywac "naturalnie", zapewnic im "wolnosc" i pozwolic kierowac sie "naturalnymi" instynktami musi sie liczyc z tym, ze psy nie beda sie nadawaly do zycia w spoleczenstwie. Ze beda musialy byc trzymane tak samo jak wilki: na zabezpieczonym, zamknietym terenie. I nie dotyczy to jedynie CzW, ale kazdej innej rasy... Tego wiele osob nie rozumie i nie rozumiala tego takze Yasmina. Na jej usprawiedliwienie mamy tylko jedno: skad tez miala czerpac wzorce wychowania swoich wilczakow skoro poziom CzW w tamtych krajach jest bardzo slaby i niestrachliwe wilczaki to wilczaki osob, ktore byly w Czechach, Slowacji, czy Polsce i mogly na wlasnie oczy przekonac sie przekonac, ze strachliwy CzW czolgajacy sie po ziemi na widok ludzi to wilczak nietypowy - nadajacy sie jedynie do re-socjalizacji...

Jakis czas pozniej sprawy nabraly szybszego biegu - Yasmina rozstala sie z przyjacielem. Sama kompletnie nie byla w stanie radzic sobie z psami. Ktoregos dnia uciekl jej Buck i pogryzl Bichona. Maly piesek odszedl niedlugo potem z powodu zadanych ran... Jego wlascicielka dostala odszkodowanie. To oczywiscie nie zwroci jej psa i nie wykresli calego szoku, ale okazalo sie, ze jego wlascicielka jest nie mniej krwiozercza od Bucka... Zamiast dobrac sie do wlascicielki i zrobic cos, aby takie wypadki sie nie powtarzaly; spowodowac aby zrobiono cos wiecej z nieodpowiedzialnymi wlascicielami, skierowala cala swoja zlosc na psy... Miala szczescie - w tym roku w Belgii sa wybory, wiec politycy chetnie chwytaja sie brukowych tematow... I to kolejny powod nieszczescia: kobieta zaczela robic nagonke, do gazet poszly min 2 artykuly, w calej sprawie szanse na zwiekszenie swojej popularnosci zobaczyl pan Burmistrz... Przez lata uwidocznila sie zasada, ze najglupsze przepisy antypsie wychodza przed wyborami... Tym bardziej, gdy sprawa taka jest rozdmuchana przez prase, ktora uwielbia krwiste kawalki... Zamiast wiec po prostu odebrac psy lub rzeczywiscie zrobic cos w tej sprawie zaczela sie liczyc "prasa i popularnosc"...

I teraz ponownie wraca temat hodowcy, ktory powienien zawsze stanowic podpore wlascicieli swoich szczeniat i byc choc w czesci odpowiedzialny za ich los... Niestety u wilczakow, tak jak w innych rasach, trafiaja sie zarowno entuzjasci rasy jak i ludzie, dla ktorych liczy sie kasa - zapominaja o szczeniakach juz w momencie, gdy nabywca wreczy im kase do reki... Hodowca Bucka i Barlika to duza firma - psy zyja w klatkach, wiec bez problemu mogl do jednej z nich wrzucic Bucka i Barlika i przetrzymac do czasu, gdy uda sie znalezc dla nich nowy dom... Jednak, gdy Yasmina powiedziala mu, ze chcialaby oddac mu oba psy odmowil... Umyl rece od calej sprawy... To kolejny element w calej ukladance - gdyby psy trafily do niego moze cala historia skonczylaby sie inaczej...

Gdy Yasmina nie uzyskala z tej strony pomocy rozpoczely sie poszukiwania chetnych przez Wolfdoga. U tu spora wine ponosi wlascicielka, bo dostawalismy skragi zainteresowanych, ze mimo iz psy potrzebuja szybkiej pomocy nie odpowiada na emaile, nie udziela informacji... Na szczescie mimo tego udalo sie znalezc nowy dom dla zagrozonego Bucka.... Jako sprawca pogryzienia to on byl na celowniku.... Trafil do Francji... Mozna by pomyslec, ze sprawa sie zakonczyla... (oczywiscie Barlik nadal mial isc do adopcji, a nowy wlasciciel Bucka tez chcial oddac go dalej, ale wydawalo sie, ze jest czas na rozwiazanie calego problemu)

Ale w tym momencie sprawa sie nie konczy... Ale przeksztalca w prawdziwa parodie - gdzie role gra zarowno "system", jak i ludzie.... Wlascicielka Bichona zadna krwi nie odpuscila... Burmistrzowi Laeken prawo i sprawiedliwosc tez bylo obojetne... Wazna byla publika, blyskajace flesze i uwaga prasy... Niech zyje slawa i popularnosc... Dajmy motlochowi rozrywke!

Odbyla sie rozprawa. Mimo, ze wlascicielka Bichona platala sie w zeznaniach, prawnikowi Yasminy nie udalo sie przekonac sadu, ze to Buck pogryzl Bichona, a Barlik jest niewinny, ze nic nie zrobil. Sprawa byla zbyt publiczna i zbyt problematyczna. Trzeba bylo jakiegos blyskotliwego i chwytliwego wyroku... I taki zapadl - Barlik zostal skazany na uspienie... Niedlugo potem wyrok wykonano...

I to koniec calej historii - gdzie kolejno zawinili wszyscy mozliwi ludzie, a kare poniosl Bogu ducha winny pies... A jego nieszczesciem bylo to, ze przyszedl na swiat w nie tej hodowli co trzeba, trafil nie w te rece co trzeba i mieszkal nie w tym kraju co trzeba...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2006, 19:52   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default Smutne powitanie wiosny...

Quote:
Originally Posted by Margo
I to koniec calej historii - gdzie kolejno zawinili wszyscy mozliwi ludzie, a kare poniosl Bogu ducha winny pies... A jego nieszczesciem bylo to, ze przyszedl na swiat w nie tej hodowli co trzeba, trafil nie w te rece co trzeba i mieszkal nie w tym kraju co trzeba...
Kraj bym wykreslila...toc i u nas najwieksza kare - utrate i tak kiepskiego zycia, ponosza psy - za nieodpowiedzialnosc, niefrasoblisowsc, pazernosc i nieczulosc ludzka, czyz nie??
Bo przeciez jestesmy panami swiata ....
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2006, 20:20   #3
Sebastian
Member
 
Sebastian's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Wejherowo blisko morza, Kaszuby
Posts: 716
Send a message via Skype™ to Sebastian Send Message via Gadu Gadu to Sebastian
Default

Hm
__________________
http://harry.wolfdog.org
Sebastian jest offline   Reply With Quote
Old 22-03-2006, 22:15   #4
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

No cóż, po takiej lekturze nóż sam otwiera sie w kieszeni
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2006, 13:09   #5
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Brakuje mi słów...
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2006, 13:56   #6
igienator
The Grim Reaper
 
igienator's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Łódź
Posts: 316
Default

Yyy.
Zaliczyłem opad szczęki. Nie wiem, czy dobrze pojąłem sens. Czyli przez analogię, gdy ja dam komuś w łeb na koncercie to mogę spać spokojnie a do pudła trafi mój brat? Ehh ta europa. Wiem, są tam też dobrzy ludzie ale z ich mentalnością to nie powinni trzymać niczego większego niż pudel. Taki piesek przynajmniej nie narobi szkód. Szkoda mi tylko wilczaka, bo przecież gdyby nie głupota ludzi to mógł być mądrym i cudownym pieskiem. Ehh. Idę sobie jakąś soję usmażyć dla odstresowania.
__________________
igienator jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2006, 19:33   #7
monikasz
Junior Member
 
monikasz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Gdynia
Posts: 203
Default

Brak mi słów ...
monikasz jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2006, 22:06   #8
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Smutne powitanie wiosny...

Quote:
Originally Posted by Gaga
Kraj bym wykreslila...toc i u nas najwieksza kare - utrate i tak kiepskiego zycia, ponosza psy - za nieodpowiedzialnosc, niefrasoblisowsc, pazernosc i nieczulosc ludzka, czyz nie??
Tzn nie o to mi chodzilo, bo rzeczywiscie i u nas trafiaja sie osoby, ktorym powinno sie zakazac nawet zblizania do psow...

Chodzi mi o podejscie wladz. Pomysl sobie, ze na osiedlu jakis ON atakuje i zabija psa... No i jego wlascicielka mowi: "Aga ma ONa. Wedlug mnie to byla Giga"... A szef Wa-wy podpisuje na nia wyrok.... Oddalabys wlasnego psa na uspienie? Tak bez walki? Mogloby do czegos takiego u nas dojsc?

Ogolnie mozna by powiedziec, ze prawo w kraju, gdzie mieszkal Barlik jest niesamowicie pro-psie.... Juz tlumacze dlaczego. Jesli w Polsce masz bron i zle ja zabezpieczysz to w przypadku, gdy jakis czlowiek sie postrzeli to za to odpowiadasz. TY zawinilas. Z psem jest tak samo - to Twoja wlasnosc i TWOJ obowiazek za niego odpowiadac.
Natomiast wyglada na to, ze w Belgii uznano, ze psy posiadaja swiadomosc i sa w stanie odpowiadac za swoje czyny, rozrozniac dobro od zla... Pogratulowac takiego podejscia, ale nawet jako psiara przyznaje, ze wedlug mnie to.... glupota... Psy sa madre, ale bez przesady... W tym wypadku kare poniosl pies (pomijajac nawet, ze nie ten co trzeba). To w sumie przekladajac na nasz przyklad to tak jakby uznac, ze bron, ktora postrzelila jest be, bo powinna wiedziec, ze to zle. I wymierzyc jej kare "rozkrecenia na czesci pierwsze", ew. "przetopienia na widelce"....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2006, 13:43   #9
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default Smutne powitanie wiosny...

Quote:
Originally Posted by Margo
Jesli w Polsce masz bron i zle ja zabezpieczysz to w przypadku, gdy jakis czlowiek sie postrzeli to za to odpowiadasz. TY zawinilas. Z psem jest tak samo - to Twoja wlasnosc i TWOJ obowiazek za niego odpowiadac.
no nie wiem... czy wiesz jak sie w polsce skonczyla sprawa zagryzionego dziecka (niemowle w wózku zostawione pod opieka dziadkow)? o ile dobrze wiem, to nawet w takim drastycznym przypadku zaniedbania, ani nie osadzono, ani nie skazano na zaden wyrok CZLOWIEKA.

maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2006, 14:44   #10
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Smutne powitanie wiosny...

Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk
o ile dobrze wiem, to nawet w takim drastycznym przypadku zaniedbania, ani nie osadzono, ani nie skazano na zaden wyrok CZLOWIEKA.
Ale psu sprawy sadowej tez nie wytyczono? Ale serio: pamietasz moze jakie bylo uzasadnienie takiej decyzji?
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 05-04-2006, 08:36   #11
maria_i_wilk
Junior Member
 
maria_i_wilk's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 387
Default Smutne powitanie wiosny...

Quote:
Originally Posted by Margo
Quote:
Originally Posted by maria_i_wilk
o ile dobrze wiem, to nawet w takim drastycznym przypadku zaniedbania, ani nie osadzono, ani nie skazano na zaden wyrok CZLOWIEKA.
Ale psu sprawy sadowej tez nie wytyczono? Ale serio: pamietasz moze jakie bylo uzasadnienie takiej decyzji?
w zeszlym roku byla seria takich zlych wydarzen... (wtedy, pamietasz, pisalismy na dogobserverze o agresji psa wobec czlowieka). ja mam wrazenie, bo nie moge powiedziec na pewno, ze uslyszalam i zapamietalam wynik tych spraw. sadze jednak i pewnie da sie to gdzies sprawdzic,ze nie przezyla ani suczka, ktora skaleczyla dziewczyne w szyje, ani rotki, ktore zagryzly niemowle. moze sie myle. nie szukalam, info bo nie wiem gdzie. na pewno nie skazano ludzi, ktorzy odeslali psa do hodowcy w paczce i pies nie przezyl po calej dobie bez wody w upal.
maria i wufi
maria_i_wilk jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org