Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Sport i szkolenie

Sport i szkolenie Wilczaki jako psy użytkowe - jak je szkolić, jak uczyć kolejnych elementów, informacje o zawodach i seminariach...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-07-2005, 23:37   #1
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default I Wilczakowe Obedience - Rudzienko 2005

Na spotkaniu w Rudzienku odbyly sie pierwsze wilczakowe zawody Obedience.
Mialy bardziej charakter szkoleniowy niz sprawdzajacy poziom wycwiczenia psow.
Chodzilo o pokazanie podstaw Obedience i zachecenie do dalszych cwiczen.
Kilka psow (nie tylko wilczakow) pokazalo naprawde wysoki poziom, kilka dopiero zaczyna nauke, ale najwazniejsze jest to ze tak wielu bylo zawodnikow (13), ze wlasciciele wilczakow chca z nimi pracowac, mam nadzieje ze beda dalej cwiczyc

Nastepne wilczakowe zawody Obedience w Poznaniu, mozna tez bedzie sprobowac sil w prawdziwych zawodach na wystawie

A to wyniki:

grupa 2 (psy zaawansowane)
1 miejsce Jolly z Molu Es ocena doskonala
2 miejsce Balrog z Peronowki ocena doskonala
3 miejsce Kirk Kroy Eden Severu (Varg) ocena doskonala
Iowa Eden Severu ocena bardzo dobra

grupa 1 (psy poczatkujace)
1 miejsce Cheitan z Peronowki ocena doskonala
2 miejsce Tracy - kundelkowa panienka Marzeny- ocena doskonala
3 miejsce Oskar - prawie pikadryjczyk Agi- ocena doskonala
Alistair Wolf z Peronowki ocena bardzo dobra
Daphne Maly Bysterec ocena bardzo dobra
Botis z Peronowki ocena bardzo dobra
Adhara Wilk z Polskiego Dworu ocena bardzo dobra
Apodis Wilk z Polskiego Dworu ocena badzo dobra

grupa 0 (baby)
Amon Silesian Wolf i Marysia Wiercinska ocena bardzo dobra

Wszystkim gratuluje i zachecam do dalszych cwiczen!
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 09:10   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Tak, tak....za zawody dziekujemy..nie chcialam w nich brac udzialu bo za malo umiemy i balam sie sytuacji, ktore pokaza Cheitanowi, ze na zawodach mozna zrobic cos, czego nie robi sie na treningach...ale mposzlismy i mamy nawet wnioski
1. zabranie psa na plac po 3 godzinkach brykania samopas ze stadem i proba skoncentrowania go na sobie to jest nie lada wyzwanie!! I szczerze mowiac - ja mu nie podolalam. Nie rwe wlosow z glowy bo w koncu mlody byl raptem na 3 czy 4 zajeciach z obedience, wiec tak naprawde jeszcze sie uczymy elementow podstawowych. Ale nauka jest....
2. Jednak czlowiek nie jest wolny od stresu a tak chcialam sobie udowodnic ze moge podejsc zupelnie na luzie....nie da sie! na szczescie w dobrym momencie Ela rzucila " spokojnie! bez nerwow" i to mnie otrzezwilo na tyle, zeby wrocic na tor zabawowy
3. dzieki Piotrowi moglam zobaczyc siebie z Cheitanem podczas cwiczenia i ....zalamalam sie! Pies-jak pies ale ja wyczynialam wszystkimi ruchomymi czesciami jakies dzwne polaczenie wiatraka z boksem i tancem Sw. Wita....totalny brak przemyslanej koordynacji ruchow ! Zawsze mowilam, ze pies jest lepszy w cwiczeniach niz czlowiek...
4. Zadowolona jestem z faktu ze Cheitan jednak cos juz sobie wbil do glowy i laskawie zrobil z tego uzytek...choc na wlasnej skorze odczulam to co dotychczas powtarzali mi inni ; to co umei pies to widzisz na zawodach w 40 % ...tak, tak...teraz juz wiem, ze to prawda

i na koniec : takie "zawody", nawet najbardziej zabawowe i nieoficjalne fantastycznie ukrecaja leb wlasnemu hurra-optymizmowi i rozbuchanemu samozachwytowi...bo to, ze na placu szkoleniowym albo na spacerze moj ulubieniec jest super i juz oczami wyopbrazni widze nas na podium Mistrzostw Swiata i Galaktyki - nie oznacza, ze tak jeswt naprawde i warto czasem miec okazje do zejscia na ziemie...co niniejszym wykonalismy
Wiec z powrotem na ziemi dziekujemy za namowienie nas na te poczajaca zabawe Przemkowi ( ponownie okazuje sie, ze facet wie lepiej niz baba ), Eli za pomysl i prowadzenie oraz Gospodarzom za zorganizowanie Dnia Wilczaka a pozostalym uczestnikom dwu i czworonoznym za stworzeenie odpowiedniej atmosfery .
Wiecej napisze w blogu i o zawodach i o wystawie ...doloze tez fotki , ale najpierw musze je zwalczyc bo starsznie duuuuzo ich .
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 10:30   #3
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Mimo wszystko z wilczakow mniej zaawansowanych byliscie najlepsi i chwala Wam za to!
co do wnioskow
1.Jednak latwiej jest cwiczyc po 3 h biegania niz po 3 h stania w upale na rozgrzanej plycie boiska
2.Troszke stresu nie zaszkodzi
3. Faktycznie sporo czasu zajmuje opanowanie wlasnego ciala i roznych nieskoordynowanych gestow, na tym miedzy innymi polega ta nauka przygotowania sie do zawodow, a jak to musi niesamowicie psa rozpraszac!
4. Cheitan poszedl wspaniale i bedzie z niego niezly zawodznik, tym bardziej ze akurat po nim nie widac bylo stresu :P
Widac ze jedzonko to to co kocha i zrobi za nie duuuzo
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 13:14   #4
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

To inaczej...nie chodzi o kokieterie...wlasnie pouprawiam ekshibicjonizm i niech tam!
zaczelam z Cheitanem sie uczyc...i nie powiem , entuzjazm mi strzela uszami jak mlody szybko lapie pewne rzeczy i cwiczy w szkole...ten entuzjazm czytacie w opisach Owszem, cwiczymy przy udziale bodzcow rozpraszajacacyh - inne psy, ruch miejski itp. I nie oszukujmy sie, ze pies mi robi cos "z milosci" czy "checi do pracy"...zarty jest i za jedzenie zrobi duzo..., dodatkowo klikerowy profil szkoly daje mu same pozytywne skojarzenia ze szkoleniem Wiec - na codzien wszystko gra i bardzo, bardzo latwo jest popasc w samozadowolenie....
Natomiast w jakich warunkach nam przyszlo popracowac? W atmosferze super swieta: stado na miejscu - niesamowita atrakcja, tym bardziej, ze w przeciwienstwie do Gigi dla Cheitana zabawy z psami sa naprawde bardzo interesujace..... Jaka wyciagnelam nauke? Ze aby wypracowac sobie psa, ktory bez wzgledu na sytuacje nie wychodzi z reki trzeba cholernie duzo roboty, czasu i nie wiem czego jeszcze. I wlasciciwe dobrze, ze doznalam takiego szoku...ze teraz a nie za rok..bo teraz moge jeszcze zmenic strategie i zajac sie tym czego nie bralam pod uwage
Powiem szczerze: bylam zawiedziona, zaniepokojona i przerazona...spadajaca z hukiem swoja pozycja w swiecie Cheitana...co tu duzo kryc - mial mnie w glebokim powazaniu!! Dostalam porzadna szkole, nie bylo milo i coz....jakbym chciala odwalic popisowke to bylaby totalna klapa
Jak widzialam ze pies fizycznie moze jest tu ale calym soba gdzies indziej to wyc mi sie chcialo...i teraz zobaczymy jak bedzie nastepnym razem Czy da sie wykorzystac nauke i czas czy nie...
I naprawde jestem coraz bardziej zadowolona z tego doswiadczenia...ze bylo na poczatku naszej drogi, na tyle wczesnie ze mozna to odkrecac ale na tyle pozno, ze wiadomo ze mamy do czynienia juz nie z malenkim szczenieciem a z mlodym, juz nieco ksztaltowanym psem....
W obliczu tej sytuacji moje nieskoordynowanie ciala na placu to jest malenki pikus!!!

Powoli dochodze do siebie....nic tak nie boli jak zburzenie wlasnych wyobrazen

pozdrawiam
Gaga- lizaca rany
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 22:07   #5
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Zabawa byla przednia!
Obiedence to fajna zabawa!
Gaga-zaimponowalas mi
Ty ktora sie zarzekalas tego ze nie pojdziesz na szkolenie poszlas w dodatku bawisz sie klikierowo osiagasz sukcesy! Nie mowie tu o zdobytym 1 miejscu (tzn o tym tez ) ale o tym jak pracujecie!
Cheitan wykonuje Twoje polecenia szybko i chyba nwet z radoscia...
Brawo!
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 22:07   #6
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Ale to nie dotyczy zawodow tylko calej sytuacji na spotkaniach.
Ja mam jednak inna metode - jest czas na prace i jest na zabawe. Nie po to przyjezdzam na spotkanie zeby Amber wisial mi na szyii.
I tak juz zrobil sie cholernie wazny i nie bryka tak jak dawniej z innymi psami. Jak widzieliscie przechadza sie dostojnie, powarkuje, powacha, wykopie nore, ewentualnie pobiega z jakas suczka
Daje mu wolna reke, w pewnych granicach oczywiscie
A jak przychodzi czas na cwiczenia to wszelkimi sposobami staram sie go skupic i skoncentrowac, czy to kielbasa, pilka czy "dobrym slowem"
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 23:10   #7
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana
Ty ktora sie zarzekalas tego ze nie pojdziesz na szkolenie poszlas w dodatku bawisz sie klikierowo osiagasz sukcesy!
zaraz zaraz..ja sie zarzekalam,ze nie bede cwiczyc agility!!! Dzis nawet musialam to powtarzac swojej trenerce przy decydowaniu na jaka komende bede uczyc mlodego przeszkody ( na jedna czy na dwie) . Natomiast nigdy nie zarzekalam sie ,ze nie bede cwiczyc z Cheitanem! Co najwyzej pisalam ze na pewno nie oddam sie temu tak jak Ela...
Prosze uprzejmie przeczytac moje wypowiedzi i albo mi udowodnic ze mam skleroze albo.....
Nie jestem fanatyczka sportu...nie musze... co najwyzej musze cokolwiek robic z mlodym bo inaczej byloby kiepsko...
i juz
pozdarwiam
Gaga- szkolaca
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 23:14   #8
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Dobra
Ale mimo wszystko... :P
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 23:36   #9
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

A widzisz Zgeneralizowalas... a ja lubie, tak po prostu miec psa PT ( pies towarzyski) , a do tego potrzebne jest troszke cwiczen...nie kreca mnie zawody, konkurencja itp- nie lubie tego...Owszem, moge sie pobawic ale zeby starty? Rywalizacja?? Eeeee.....
A do szkoly trafilam bo to co udalos ie bez problemu z ONem - napotykalo trudnosci z CzW, a klikerowa bo mam awersje do szkol szkolacych "rownaj" w kolku, na kolczatkach ew, na pradzie...mamy taka artystke w Wawie...prad zakalda 5-miesiecznemu szczeniakowi ..bez powodu...i za cholere nie potrafi zmotywowac tego psa na pilke...a dzis Giga przychodzi jak marzeenie, pileczke kocha...i mozna? Mozna...
"Klikerowa" szkola daje komfort pracy z spem choc nie ingeruje w jaki sposob dogaduje sie z psem...
I cala tajemnica

pozdarwiam
Gaga- klikajaca czasem
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 23:38   #10
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Gaga-spoko, ja nie wnikam
Ja rozumiem i podziwiam
Tylko tyle chcialam powiedziec
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 12-07-2005, 23:48   #11
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

dzieki ale nie podziwiaj bo nie ma czego To sa absolutne podstawy - akurat takie bo tak wyszlo Moglam zaczac z PT albo tancem albo flyball ...
Na wlasnej skorze przekonuje sie gdzie sa te "trudnosci" z CzW - wlasnie tu ; gdy pies odrasta od ziemi i cos trzeba zrobic, zeby nie spedzil zycia na sznurku albo w kojcu...
A nie jest powiedizane ze zakonczymy n atym etapie...do konca zycia powtarzajac waruj-zostan - bo to akurat niezle wychodzi
pzdarwiam
Gaga - tlumaczaca
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2005, 15:02   #12
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
, na kolczatkach ew, na pradzie...mamy taka artystke w Wawie...prad zakalda 5-miesiecznemu szczeniakowi ..bez powodu...i za cholere nie potrafi zmotywowac tego psa na pilke
zdaje sie ze ta artystka cwiczy tez Obedience (to juz paranoja Obedience na kolczatkach) i zajmuje pierwsze miejsca!
niestety jej piesek tak dziwnie kuli sie przed wydaniem komendy
zal patrzec...
ludzie zrobia wszystko dla sukcesu, na szczescie nie wszyscy...
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2005, 15:07   #13
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Tak jest - na zarcie zrobi sie skutecznie, ale niekoniecznie szybko U nas problem jest jednak w tym, ze po raz kolejny mam do czynienia z psem (tym razem moim), ktorego trzeba nauczyc kochac pilke... ach te ONy co te milosc wysysaja z mlekiem matki
No i wlasnie zaczynamy : rozkrecamy pieska na aporcik ale w krociusienkich sesjach i konczymy wtedy gdy jest jeszcze nakrecony...ta konkretna pilka jest niedostepna dla psa do nastepnych cwiczen.
Ale to na rzie toria bo rozpoczelismy wczoraj..gdy psy na placu czlapaly jak wielblady na pustyni...

A ja mam do Eli pytanie: jak rzucisz w poczatkowej fazie te pilke za siebie to jak potem eliminujesz ten kawalek, ktory pies z rozpedu wybiega za Ciebie? Czy od razu udajesz ze rzucasz i w odpowiednim momencie pokazujesz, ze jednak nie rzucilac i masz?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 13-07-2005, 15:58   #14
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by Ori
zdaje sie ze ta artystka cwiczy tez Obedience (to juz paranoja Obedience na kolczatkach) i zajmuje pierwsze miejsca!
niestety jej piesek tak dziwnie kuli sie przed wydaniem komendy
zal patrzec...
ludzie zrobia wszystko dla sukcesu, na szczescie nie wszyscy...
Nie wiem jak Erti jest prowadzony , nigdy nie widzialam treningu ale z napieciem czekam na nastepce: pies juz sowje lata ma a odkad pamietam wystepuje jako flagowy klubu...zobaczymy co pokaza z nowymi psami Nie przecze, ze kobieta ma doswiadczenie...ale jest zdecydowanie przereklamowana...a ja mam z nia wlasne, zle doswiadczenia...
Dlatego jak widze ciagle jednego psa i nowe- z innych klubow to widze coraz wieksza przepasc...
pozdrawiam
gaga plotkujaca
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 14-07-2005, 12:26   #15
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga
i na koniec : takie "zawody", nawet najbardziej zabawowe i nieoficjalne fantastycznie ukrecaja leb wlasnemu hurra-optymizmowi i rozbuchanemu samozachwytowi...bo to, ze na placu szkoleniowym albo na spacerze moj ulubieniec jest super i juz oczami wyopbrazni widze nas na podium Mistrzostw Swiata i Galaktyki - nie oznacza, ze tak jeswt naprawde i warto czasem miec okazje do zejscia na ziemie...co niniejszym wykonalismy
U nas poszlo w inna strone.... Zamiast spasc na ziemie, okazalo sie, ze jest lepiej niz oczekiwalismy. I nie chodzi o wyniki, ale o dokonane obserwacje....

1) pies nieprzygotowany do zawodow (chodzi oczywiscie o symulantke Jolke) nie zapomina zbyt szybko, tego, czego sie nauczyl... Jedza zapomniala nawet na spotkaniu, ze boli ja noga....wiec teraz ma przechlapane, bo szybko trzeba nadrobic zaleglosci w szkoleniu...

2) gratulacje dla Marzeny, ze udalo sie jej tak poprowadzic Ali, ze nie dosyc, ze przyszla na zawolanie (przeciez w sumie obcej osoby), ale nawet cwiczyla chetnie (teraz wiadomo, ze Cheitanek jest jednak po Ali )

(o tym, ze zostala na odlozeniu, to juz nawet nie wspominam)

3) okazuje sie, ze z Botisa tez beda ludzie... Bo Killer zamiast ganiac za ludzmi i psami cwiczyl chetnie i nawet wiedzial co sie od niego wymaga. A to dobrze rokuje na przyszlosc....



4) Balrog - tu bez zadnych zaskoczen: on zawsze byl z tych grzecznych (lub nawet "zbyt grzecznych"). Zawsze o wiele lepiej lapal komendy szkoleniowe niz te "domowe": "nie nos kity w gore", "nie prowokuj Botiska"....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 14-07-2005, 12:34   #16
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Madre pieski. I tyle. W ogole to zadziwajace, ze sluchaja sie obcych osob. Nawet tych, widzianych 2 raz w zyciu (pierwszy dzien wczesniej ). Przemku: JAK WY TO ROBICIE??
Bylam po wrazeniem pracy Marzenki i Ali.
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 14-07-2005, 12:37   #17
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Joanna
Bylam po wrazeniem pracy Marzenki i Ali.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org